Rijeka nad wyraz urokliwa kotka od zawsze sprawiała problemy wychowawcze. Pomimo włożonego serca, ciepła, wzmożonej uwagi nigdy nie udało jej się prawidłowo zsocjalizować ani z człowiekiem ani z resztą stada.

Rijeka, kotka zamknięta w sobie, spięta do granic możliwości, żyjąca we własnym świecie. Te cechy charakteru sprawiły, że postanowiliśmy pozostawić ją w hodowli z nadzieją, że być może macierzyństwo odmieni jej charakter. Koleżanka Jola z zaprzyjaźnionej hodowli ostrzegała: “nie rób tego, bo przekaże niepożądane cechy dzieciom, bo się nie sprawdzi jako matka”.

Zaryzykowaliśmy. Cóż w jednym Jola miała rację, na matkę Rijeka się nie nadawała. Po porodzie pojawiła się nasilona agresja w stosunku do nas, po czym po 6 tygodniach porzuciła maluchy jeszcze bardziej zamykając się w sobie. Kociaki wbrew prognozom (na szczęście) wyrosły na miziaste, mruczące i lubiące kolanka. Tymczasem pomiędzy Rijeką a pozostałymi kotkami narastał konflikt i brak wzajemnej akceptacji, co ostatecznie przyczyniło się do podjęcia decyzji o oddaniu naszej dziewczynki do adopcji.

Szukaliśmy prawdziwego kamikadze, który weźmie pod swój dach kota, który nie mruczy, nie przytula się, nie bawi się, chowa po kątach, czyli najzwyczajniej nie spełnia definicji kota. Każdego potencjalnego chętnego skutecznie odstraszaliśmy.

I pewnego dnia pojawiła się Pani Sylwia z córką Oliwką. Dzielna kobieta o wielkim sercu, która podjęła wyzwanie i jej córka marząca o kotce, która będzie razem z nią odrabiała lekcje (uprzedzaliśmy, że to może nigdy nie nastąpić). Przez okrągły miesiąc dzień otrzymywałam relację z postępów socjalizacyjnych i czekałam na wiadomość o treści “poddajemy się, nie damy rady”. Nie doczekałam się.


Co się okazało? Zmiana domu i otoczenia, brak innych zwierząt oraz zapewne zabieg kastracji spowodował diametralna zmianę w zachowaniu Rijeki. 4 tygodnie poświęcenia ze strony Pani Sylwii, wyjątkowa emocjonalna dojrzałość jej córki i zrozumienie problemu zaowocowało mruczeniem, mizianiem i... wspólnym odrabianiem lekcji.

Dziewczyny, jesteście wielkie.

DSC05221
DSC05256
DSC05260
DSC05261
DSC05262
DSC05263

safe animal 600x100