Bardzo często w swojej pracy hodowlanej spotykam się z zapytaniem, dlaczego kocięta sprzedawane "na kolanka" są przeze mnie kastrowane przed wydaniem.
Już samo sformułowanie "na kolanka",jest odpowiedzią na pytanie. Bo są to kociaki nieprzeznaczone do dalszej hodowli.

Kastracja stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie przed nieplanowanymi kryciami wynikającymi z niedopilnowania kotki albo z mylnego przeświadczenia, że kotka co najmniej raz w życiu musi urodzić. Odmawiam sprzedaży kociąt osobom domagającym się wydania kociaka przed zabiegiem bez względu na ich rzeczywiste intencje. Ma to m.in. na celu eliminację pseudo-hodowców. Niejednokrotnie spotkałam się z zarzutem, że wczesna kastracja kociąt, to barbarzyństwo. Czy na pewno? W oparciu o opracowania naukowe, doświadczenia innych hodowców a przede wszystkim o doświadczenia własne mogę zapewnić, że kastracja kociąt przed ukończeniem przez nie 14 tygodnia życia nie wpływa negatywnie na ich zdrowie, dalszy rozwój psychiczny i fizyczny. U młodych kociąt rany pooperacyjne goją się bardzo szybko a aktywność fizyczna powraca w pełni w kilka godzin po zabiegu. Na dzień dzisiejszy odsetek udanych zabiegów w mojej hodowli wynosi 100% (ukłony w stronę naszego weterynarza Pana Remigiusza Machnickiego z Międzyzdrojów).

Bilans zysków i strat:
Korzyści dla kotów: eliminacja nieplanowanych ciąż, miotów, wycieńczających rujek, zapobieganie nowotworom, eliminacja ryzyka wystąpienia ropomacicza, wzrost długości życia.
Korzyści dla nabywców: brak stresu związanego z zabiegiem kastracji i rekonwalescencja po nim, eliminacja znaczenia przez kocury i zniesienie ich skłonności do włóczęgostwa, eliminacja agresji i łatwiejsze kształtowanie charakteru kota.
Korzyści dla hodowcy: radość z radości innych, eliminacja pseudo-hodowców.

Skutki negatywne: koty kastrowane bez względu na to w jakim wieku zostały poddane zabiegowi lubią dobrze zjeść :) oraz wymagają większej ilości pieszczot.

Mam nadzieję, że ta krótka notka pozwoli Państwu na zrozumienie decyzji o wczesnej kastracji jaką podejmuje większość hodowców prowadzących zarejestrowane w zrzeszonych w WCC (World Cat Congress) związkach.

Na zdjęciu mała bohaterka Delfina Znad Morza*PL poddana zabiegowi kastracji w wieku 14 tygodni. Tak wygląda rana pooperacyjna po 7 dniach.

safe animal 600x100