O rasie (kot brytyjski)

Koty brytyjskie to największe z kotów krótkowłosych. Ich waga (w przypadku kocura) może osiągnąć nawet 8 kg. Mają ciało niedźwiedzia o krótkich i grubych łapkach, z dużą okrągłą głową z dużymi oczami o wyrazistej barwie, krótkim bardzo gęstym i szorstkim futerkiem.

Jak na prawdziwego mieszkańca wysp przystało są nieco flegmatyczne. Nie należy jednak dać się zwieść ich krępej, przyciężkiej budowie i miśkowatemu wyglądowi. W stanie wyższej konieczności stają się sprawnymi łowcami. Tam, gdzie są brytyjczyki, nie ma much, komarów, pająków. Załatwiają sprawy cicho, sprawnie i naturalnie.
To koty o zrównoważonych charakterze, towarzyskie lecz niewylewne, zdystansowane Chętnie przebywają w obecności człowieka ale z zachowaniem dystansu, najlepiej patrząc na niego z góry. Kolanka nie są jego ulubionym miejscem odpoczynku, woli obok kolanek dozować człowiekowi przywilej głaskania, wydzielając mu mruczenie. Nie lubi nadmiernego okazywania uczuć ale jak już zacznie…….
Dorosłe brytyjczyki nie interesują się wspinaczkami po firankach, zasłonkach, meblach. Wybierają poziome przestrzenie: drapaki, parapety. Nie mają dużych wymagań co do ilości miejsca, świetnie będą czuły się w małych mieszkaniach. Są przyjazne dla innych zwierząt (psów), doskonale sprawdzają się w domach z dziećmi. Pamiętajmy:
"kontakt dziecka ze zwierzęciem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny, uczy szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności wobec zwierząt i ludzi" („Noworodek i zwierzęta”, Magdalena Kawka)

safe animal 600x100