Istnieje ogólne przekonanie, że kot potrzebuje drapaka. Nic bardziej mylnego, albowiem kot doskonale potrafi zadbać o swoje pazurki i bez tego urządzenia. Wykorzysta do tego wszystkie tapicerowane meble, skórzany nowy wypoczynek, świeżo położoną tapetę w mieszkaniu, przy okazji "wyczesze" nasz piękny dywan,

nie pogardzi też meblościanką, czy też futryną :). Nie oszukujmy się, prawda jest taka, że TO MY POTRZEBUJEMY DRAPAKA, aby uchronić wyposażenie mieszkania przed zniszczeniem. Poza tym drapaki mają często funkcję spania, wylegiwania się i punktu obserwacyjnego, co może zapobiec skakaniu po najwyżej usytuowanych półkach tudzież po firankach (firanki i zasłonki nie dotyczą brytyjczyków :) ).
Jaki drapak wybrać? Można ograniczyć się do pionowego słupka owiniętego sizalem, na tyle wysokiego aby kot mógł swobodnie się na nim porozciągać, może to być także sizalowa mata. Można pokusić się o wersje bardziej ekskluzywne. Im drapak wyższy, posiadający więcej półek schowków, zakamarków, leżanek tym atrakcyjniejszy dla kota i tym łatwiej wyperswadować mu pomysł drapania w narożnik kanapy i skakania po półkach na których akurat ustawiliśmy szklany wazonik lub doniczkę z rzadkim okazem roślinki.

Jak nauczyć kota, korzystania z drapaka?

Z zasady kocięta wychodzące z hodowli, nauczone są tej sztuki, co nie znaczy, że w nowym domu nie będą próbowały znaleźć czegoś atrakcyjniejszego od sizalowego sznurka. Jeżeli zauważymy, ze maluch drapie przedmiot nieprzeznaczony do tego celu, należy po prostu przenieść kociaka do drapaka. Drapak, można popryskać uwielbiana przez koty kocimiętką a meble, które upodobał sobie nasz pupil odstraszaczem (do nabycia w sklepach zoologicznych). Można też meble okleić taśmą dwustronną, która bardzo skutecznie zniechęca koty, nieznoszące, gdy przykleja im się coś do łapek.

drapaki-dla-kota (1)
drapaki-dla-kota (2)
drapaki-dla-kota (3)
drapaki-dla-kota (4)

safe animal 600x100